Telefon : +90 382 431 20 75

ORGANİK HALI

 • Halk Eğitim Mrk. Müdürü-Belediye Başkanı-Kaymakam’ın desteğiyle, “Organik Halı Atölyesi” kuruldu

  Emine Erdoğan, Acun Ilıcalı, Hadise’ye özel dokunan

  %100 yün halılar, İtalya’ya da ihraç edildi...

                 (Özel - Yusuf Kolkanat) Bir kentin geleneksel el sanatları, ekonomik-sosyal-kültürel açıdan kalkınması için önemli katkılar sunuyor.

                 Doğal olana ve öze dönüşe sahne olan günümüzde, ardından iyi olarak anılmak isteyen yerel yöneticiler, kentin “Sosyal Sermaye Kalitesi”ni yükseltmede önemli vazife gören geleneksel el sanatlarıyla ilgili üretim projelerine sahip çıkıyor.

  BELEDİYE, HİZMET BİNASINDA

                 HALI DOKUMA ATÖLYESİ İÇİN

  YER VERDİ…

                 Nitekim İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürü-Belediye Başkanı ve Kaymakam’ın işbirliği yaptığı; Vali’nin de desteklediği “Organik Halı Dokuma Atölyesi”nde, kök boya ve toz boyayla boyanmış %100 yün iplikten halılar dokunuyor. Üretilen halılar yıkansa bile, renk ve şeklinde hiç bozulma olmuyor!

                 Üretilen halılar stoğa gitmiyor, hemen satılıyor. Kursiyerler, Acun Ilıcalı’nın televizyon kanalı olan TV8’in, 40 halı sipariş ettiğini iftiharla söylüyor.

                 Dokunan halıların bizzat kendilerince pazarlanması için; Halk Eğitim Müdürü’nün başkan olduğu  “Girişimci Kadınlar Derneği” kuruldu. İnternet üzerinden tanıtım ve pazarlama yapmak üzere, derneğe ait internet sitesi de hizmete açılıyor.

                 Atölyede ev hanımlarının sipariş ettiği; hayallerindeki renk ve modelde halılar da dokunuyor. Beğenilmediği takdirde, geri alınıyor ve parası da iade ediliyor.

  “ROZELLA,

  ORGANİK HALIDA

  SAĞLICAKLA!...

                 İlkin 5 kadınla açılan atölyedeki kursiyer kadınların sayısı 100’e çıktı. Belediye Başkanı; “onlar memnun, bizler de memnunuz” diyor. Bitirgin (Hamarat) Kursiyerlerin, yaptıkları işle ilgili olarak, duygu-düşünceleri de şöyle:

                 -Burası bizim ekmek kapımız. Kendi ayaklarımız üzerinde duruyoruz. Kimseye muhtaç olmuyoruz!

                 -Okulda okuyan, askere giden çocuklarımıza harçlık gönderiyoruz.

                 -Kocamızın parası bitiyor, ama bizim paramız çok bereketli, bitmiyor!...

                 -Anti-depresan ilaç kullanan arkadaşlarımız, buraya gelince ilacı bırakıyor.

                 -Halı dokurken, psikolojik olarak rahatlıyoruz.      Duygularımızı ilmeklere aktarıyoruz.

                 -Televizyon başında vakit öldürmekten kurtulduk. Vaktimizi para kazanarak,” değerlendiriyoruz.

                 -Burası değişik ortam, çay sohbeti yapıyoruz. Hocamız da bize bir terapist gibi...

   NOT: 80’li yıllara kadar, evlerin altındaki halı dokuma tezgahlarını hatırlayan ve konu hakkında bilgi almak isteyenler için “art” kanalının telefonu: 0 382 213 06 02

  “ROZELLA” = GÜLAĞAÇ: Organik halısı, bir kıvanç!...

                 5bin nüfuslu ilçe Gülağaç, 1600’lü yıllarda, Konya ve çevresinde; yarı konar-göçer Türkmenler’in   karakteristik ve en güzel örneklerini ortaya koyan geleneksel halı dokumacılığına, 5 yıl önce başladıkları bu Projeyle sahip çıkıyor.            Resimde, Proje ortakları Kaymakam-Belediye Başkanı-H.E.M. Müdürüyle , Kursu ziyaret eden Vali Şeref Ataklı’ya, Usta Öğretici Fadile Bektaş bilgi verirken...