Telefon : +90 382 431 20 75

Ekonomik Yapısı

 •    iLÇENiN EKONOMiK DURUMU :   

  Ilçemizde, Ekonomi genelde eskiden oldugu gibi yine tarim ve hayvancilik ile insaat isçiligi ve yurtdisinda çalisanlarin Ilçemize kazandirdigi dövize dayanmaktadir.

  Ilçe Merkezinde 1, Demirci kasabasinda 1 ve Gülpinar kasabasinda da 1 adet olmak üzere toplam 3 adet Tarim Kredi Kooperatifi bulunmaktadir. Bu Kooperatifler, Ilçemiz çiftçilerinin Gübre, Tarim alet ve araçlarinin yanisira tohumluklarini temin etmekte, gerekirse çiftçileri düsük faizli kredi ile de desteklemektedir. Ilçemizde T.C. Ziraat Bankasinin subesi bulunmaktadir.


     TARIM VE HAYVANCILIK :   

  Ilçemizde en fazla; Bugday, Arpa, Nohut, Fasulye, Patates ve Seker Pancari yetistirilmektedir. Diger bitkilerin ise ekonomik degeri olmayip daha çok halkin kendi ihtiyaçlarini karsilayacak miktarda yetistirilmektedir. Tarimda dekar basina alinan ürün miktari düsüktür. Son zamanlarda alinan tedbirler ve gübreleme gibi çalismalarla bu miktar yükselmektedir.

  Ilçemizde Hayvancilikta yapilmakta olup, genellikle kendi et ve süt ihtiyaçlarini temin etmek için küçükbas hayvan yetistirilmekle beraber az miktarda ticari amaçla büyükbas hayvan yetistirilmektedir. Bunlardan elde edilen süt, peynir fabrikalarina satilmaktadir. Ancak bununda fazla bir ekonomik degeri yoktur.

  Gülagaç Ilçesinin yüzölçümü 529.170 dekar olup, bunun 303.539 dekari tarim arazisidir. Tarim arazilerinin 271.219 dekari kiraç, 32.320 dekarlik kismi sulu tarim arazisidir. Sulu tarim her geçen gün daha da önem kazanmaktadir. Sahislar kendi imkânlariyla tarlalarinin baslarina sondaj vurdurmak suretiyle kiraç olan tarim arazilerini sulu tarim arazisine çevirmektedir. Sulu Tarimda üründeki verim artisi %100 oranini bulmustur. Ayrica bölgemizde kiraç tarim arazilerinde Nadas uygulamasi söz konusu iken, sulu tarima yönelme neticesinde nadas alanlarinda azalma olmustur. Halkin daha önceden birkaç ürün ektigi halde, sulu tarimin önemini kavramasindan sonra ürün çesidi artmistir. Sulama neticesinde hayvanciligin gelismesine etki etmesi halkin hayvan yemi çesitlerine ilgi duymasina neden olmustur.

  Ilçemizde sulama amaci ile yapilan beton kanalin uzunlugu tahminen 37. 000. m. Toprak kanalin uzunlugu ise 130.000. m.'yi bulmaktadir. Bu kanallar ana kanal ile tali kanallardan tesekkül etmistir. Ilçemizde toprak kanalla yapilan sulama nedeniyle su kaybi orani oldukça yüksek olup buda sulu tarimi zorlastirmaktadir.


     SANAYİ   

  Ilçemizde Sanayi fazla gelismemistir. Bunun nedeni ise Ilçe dahilinde fabrika, Insaat, Tabii Madenler bulunmamasindandir. Az sayidaki isyerinde oto tamiri, bakimi yapilmaktadir. Bu alanda faaliyet gösteren 30' a yakin atölye Ilçe merkezi ve kasabalarinda bulunmaktadir.


     HİZMETLER   

  Ilçemizde hizmet sektörü fazla gelismemis olup, az sayidaki Tasima sirketleri sadece yolcu tasima hizmeti vermektedir. Bu da Ilçe merkezinden Il merkezine yapilmaktadir. Ilçemizde turist çekecek önemli bir tarihi ve turizm potansiyeli mevcuttur, ancak tanıtıma ve alt yapı çalısmasına ihtiyaç vardir.