Telefon : +90 382 431 20 75

Tarihi Yapısı

 • Ilçemizin Cumhuriyet tarihinden önceki tarihinin ayrintili bir çalismasi olmamasina ragmen bugüne kadar elde edilen tarihi,arkeolojik kaynaklardan azda olsa bazi bilgiler elde edilmistir. 
  Ilçemize bagli Gülpinar,Demirci,Saratli kasabalari civarinda bulunan tarihi kalintilar ilçemizin tarihinin M.Ö.kadar uzandigini göstermektedir.

  Anadolu topraklarinda hüküm süren her uygarlik ilçemizde çesitli izler birakmistir.Tarihi vesikalar incelendiginde ilçemizin tarihini Osmanli Imparatorlugundan itibaren izlemek mümkün olmaktadir.Fakat Ilçemize bagli kasabalardaki kalintilar Ilçemizin tarihi hakkinda daha derinlemesine bir arastirmaya ihtiyaç oldugunu ortaya koymustur. 
  Istanbul Basbakanlik arsivinde 387 numarada kayitli Kanuni devrine ait defterin 124-139 sayfalari arasinda Aksaray liva'sinin anlatildigi bölümde Ilçemiz Aksaray kazasinin Bekir nahiyesine bagli Agaçli köyü olarak geçmektedir. 
  Ilçemiz adinin Kanuni devrinde de "AGAÇLI" olarak geçmesi, Ilçemizin çok eski zamanlardan beri yesil,agaçlik ve yerlesime müsait bir yer oldugunu göstermektedir.Defterin Bekir nahiyesini anlatan bölümünde Agaçli köyü ile birlikte zikredilen Demirci,Kizilkaya,Sorsofi,Hacip köyleri suanda ilçemize bagli Demirci, Kizilkaya, Sofular ve Gülpinar kasabalaridir. Bu devirde Bekir nahiyesinde 36 köy 16 mezra oldugu bu köylerden 605 hane müslüman, 36 hane gayri müslim bulunduguda zikredilmistir. 
  Ilçemiz Osmanlinin son zamanlarinda Nigde vilayet sancagina bagli iken 1920 yilinda Aksaray'in müstakil sancak olmasiyla Aksaray'a bagli olarak kalmistir. 1924 yilinda vilayetler kurulurken Aksaray Vilayet olmus daha sonra 1933'de Aksaray'in vilayetligi alinarak Nigde Iline bagli bir ilçe olarak kalmistir. Ilçemizde Agaçli köyü olarak Aksaray Ilçesine baglanmistir. 1957 yilinda Ilçemiz Kasaba olmus, Aksaray'in Il olmasi ile Ilçemizde Bakanlar Kurulunun 09.05.1990 tarih ve 3644 sayili Kanunla Merkezi Agaçli olmak üzere Gülagaç ismiyle Ilçe statüsüne kavusturularak Aksaray Iline baglanmistir.

   

      ANADOLUNUN 10.000 YILLIK EN ESKI KÖYÜ ILÇEMIZDEDIR: AŞIKLI HÖYÜK     

   

  Gülagaç ilçesi 1990 yilinda merkezi Agaçli kasabasi olmak ve Agaçli Belediyesinin adi Gülagaç olarak degistirilerek Aksaray iline bagli olarak kurulmustur. Ilçenin ilk Kaymakami Ali YÜKSEL 23 Temmuz 1991 tarihinde göreve baslamis 16 Agustos 1991 de yapilan kurulus töreni ile ilçe teskilat faaliyetine baslamistir.

  Bölgede Gülpinar civarinda Hitit’lerden kalma eserler bölgenin ne kadar eski bir yerlesim yeri oldugu hakkinda bilgi vermektedir. Bekarlar kasabasindaki Seyh Tur Hasan Dedenin halifesine ait olan Kara Abdal türbesi(Bekar Sultan Türbesi) ve bölgenin Sultan II. Keykavus hükümdarligi altinda bulundugu iddiasi 12.YY. in sonundan itibaren bölgenin Türk Islam kültürü hakimiyetinde oldugunu göstermektedir.

  Kizilkaya köyü hudutlari içinde olan Asikli Hüyükde, Mamasun Baraji nedeniyle yapilan ve halen devam eden kazilarda ve Çatalsu Köyü Güvercin Kayasi kazilarinda elde edilen bilgi ve bulgularla , yörede, M.Ö. 8000'lerden günümüze yerlesik insan topluluklarinin yasadigi tespit edilmistir. Diger bir degisle, orta Anadolunun en eski yerlesim bölgesi ve en eski köyü, Ilçemiz sinirlari içerisinde yer almaktadir.

  Gülagaç Iç Anadolu bölgesinin orta kisminda, dogusunda Nigde ve Nevsehir il hudutlari, Güneyinde Güzelyurt ve batisinda Aksaray merkez ilçe hudutlariyla sinirlandirilmistir. Ilçe merkezinin nüfusu yaklasik 5.000, rakimi 1170 dir.

  Gülagaç’a bagli 5 kasaba, 8 köy bulunmaktadir. Ilçenin ekonomisi tarima (kabak çekirdegi, pancar, patates, tahillar) dayali olmakla birlikte yaz döneminde gurbetçilerimizin izne gelmesi ilçeye hareket getirmektedir.

   

  Aksaray civari Osmanlinin son zamaninda, Nigde Vilayet sancagina bagli iken 1920 yilinda tekrar müstakil sancak olmustur. 1924 yilinda vilayetler kurulurken de adi Aksaray vilayeti olarak degisen ilimiz,1933 yilinda vilayetlikten alinarak Nigde iline bagli bir ilçe haline getirilince, Ilçemiz Gülagaç’da bu ilçeye bagli bir köy durumunda idi 1957 yilinda kasaba olan, Ilçemizin o zamanki adi AGAÇLI kasabasidir. Ilimiz Aksaray 15/06/1989 tarih ve 3578 sayili yasa ile Il statüsüne kavusunca Agaçli kasabasi da ayni tarihte ilçe olan Güzelyurt’a baglanmistir.

  Ilçemiz Gülagaç 09/05/1990 tarih ve 3644 sayili yasa ile merkezi Agaçli kasabasi adi Gülagaç olarak degistirilerek Ilçe statüsüne kavusmustur. Baslangiçta Ilçemize bagli 3 kasaba ve 8 köy bulunmakta iken 1996 yilinda Nigde ilinden ayrilip Ilçemize baglanan Sofular ve Bekarlar Kasabalari ile Kasaba sayisi 5‘e çikmistir.